Od psychologii do pisania

Olga Tokarczuk ze strony www.taniaksiazka.pl jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu nauki przez jakiś czas praktykowała nawet psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Warto dodać, że jeszcze w czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po szkole zaczęła pisać, a kiedy jej pierwsze książki zaczęły cieszyć się wielką popularnością, postanowiła porzucić pracę. Zamieszkała w Nowej Rudzie, gdzie zaczęła pisać kolejne książki, które zaczęły cieszyć się coraz wielką popularnością. Teraz autorka mieszka we Wrocławiu, gdzie tworzy. Często wyjeżdża z tego miasta, chociażby do Krakowa, gdzie prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2015 Olga Tokarczuk organizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury. Można o niej mówić naprawdę dużo, ponieważ jest to fenomenalna kobieta, której talent literacki został zauważony nawet za granicą.

“Czuły narrator”

Na tą książkę czekało wiele osób, ponieważ jest to jej pierwsze dzieło literackie, które zostało wydane po otrzymaniu Nagrody Nobla. Nic więc dziwnego, że w środku można znaleźć Mowę Noblowską, którą autorka zachwyciła podczas wręczania nagrody. To nie jedyny fenomen, jeżeli chodzi o tą książkę. Jeżeli ktoś do tej pory zastanawiał się, jak wygląda warsztat pracy autorki, to teraz będzie się mógł tego dowiedzieć. Od czego się zaczyna? Jak powstaje pomysł i w jaki sposób jest on przekształcony? Olga Tokarczuk w końcu postanowiła wszystkim zainteresowanym osobom uchylić nieco swojego interesującego świata. Takiej książki w wydaniu tej autorki jeszcze nie było, dlatego tym bardziej warto wejść do środka.

“Prowadź swój pług przez kości umarłych”


Thriller w wydaniu Olgi Tokarczuk? Czy takie rzeczy są możliwe? Oczywiście, że tak. Chyba nikt nie spodziewał się tego, że taka książka może się w ogóle ukazać. Ale faktycznie się pojawiła i od razu wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród czytelników. Jest to nie tylko thriller, ale również książka, która nieco zawadza o gatunek fantastyczny. Ku zaskoczeniu wszystkich, autorka dużą uwagę poświęca zwierzętom, które mogły poczuć się nieco zaniedbane. Czas na to, aby wejść do świata, gdzie tak naprawdę nigdy nie można być pewnym tego, co się wydarzy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości odnośnie tego, czy taka książka jest dobra, powinien wiedzieć, że Agnieszka Holland postanowiła przenieść ją na szklany ekran.