Laureatka Nobla

Olga Tokarczuk to dobrze znana polska pisarka, a także autorka scenariuszy oraz poetka urodzona 29 stycznia 1962 roku. Pisze książki różnego gatunku. W 2018 otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W tym samym roku była ona także laureatką The Man International Booker Prize. Za swoje powieści “Księgi Jakubowe” z 2015 roku oraz “Bieguni” z 2008 roku została dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej “Nike”.

Polska pisarka wychowała się w Klenicy. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W tamtym okresie w ramach wolontariatu opiekowała się osobami zmagającymi się z problemami psychicznymi, przez co po ukończeniu studiów wykonywała zawód psychoterapeutki w Wałbrzychu.

Duży przełom w jej twórczości nastąpił w roku 1979, gdzie wtedy jeszcze pod pseudonimem Nataszy Borodin, w czasopiśmie harcerskim “Na przełaj” opublikowała swoje opowiadania będące jej pierwszym debiutem. Olga Tokarczuk swoją karierę jako powieściopisarka rozpoczęła poprzez wydanie w 1993 roku książki  “Podróż ludzi Księgi”, opowiadającej o grupie ludzi, którzy oświeceni wyruszają na poszukiwanie tytułowej Księgi mającej cudowne właściwości. Za tę powieść pisarka została uhonorowana nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej druga wydana powieść “E.E” ma bardziej skomplikowaną fabułę, opierającą się na historii dziewczynki otrzymującej zdolności parapsychiczne.

Kolejnym sukcesem okazała się powieść “Prawiek i inne czasy” wydana w 1996 roku. Można śmiało powiedzieć, iż była to jedna z najgłośniejszych książek polskiej pisarki, przetłumaczona na trzydzieści języków. Opisuje historię kilku rodzin zamieszkujących tytułową wieś w Polsce- Prawiek.

Olga Tokarczuk aktywnie angażuje się w różnego rodzaju wydarzenia publiczne. W Nowej Rudzie organizuje od roku 2015 Festiwal Góry Literatury, oczywiście przy współudziale innych twórców. Program festiwalu jest niezwykle bogaty. Polska pisarka była także współorganizatorką Festiwalu Opowiadania, który polega na prezentacji utworów przez wybranych autorów. Wspiera ona czynnie działania na rzecz min. równouprawnienia, ochrony środowiska, a także praw zwierząt.

Co ciekawe, Olga Tokarczuk uzyskała honorowe obywatelstwo miasta Bardo, dzięki temu, iż napisała wiersz opisujący ruchomą szopkę znajdującą się w klasztorze owego miasta. Pisarka wydała także niesamowicie ciekawą książkę “Bieguni”, o której wcześniej wspomniano. Notatki do niej robiła podczas podróży, a praca nad nią zajęła pisarce trzy lata. Kobieta wyznaje, że książka pokazuje jej spojrzenie na podróżowanie oraz jego sens.